www.epsikologum.com
Pzt - Cm : 09.00 - 18.00

Okula başlayan çocuğun uyum süreci tek taraflı gerçekleşen bir süreç değildir. Aynı zamanda anne-babalar da bu sürece uyum sağlamaktadır. Ancak ilk defa okula başlayan çocuğun mutlaka ebeveynleri tarafından desteklenmesi gerekir.


·       Öncelikle ayrılma süreci anne ve babalar için de biraz üzüntü ve kaygıyı barındırabilir. Bu duyguların normal olduğunu bilerek sürece başlamak önemlidir. Biliyoruz ki, evlatlarınız sizler için kıymetli, ancak öğrenme sürecine başlama yaşı da geldi. O nedenle, yaşadığınız endişeüzüntü gibi olumsuz duyguları onlara yansıtmayan cümleler ile okula hazırlamalısınız.

·       Yani bu duyguların size mi yoksa çocuğa mı ait olduğunu ayırt etmelisiniz. Çocuğa ait olmayan duyguların sorumluluğunu ona  vermemelisiniz.

Uyum Adımları

·       Okulu tanımlayın, ne olduğunu ve nasıl bir işlevi olduğunu çocuğa anlatın.


     Okul, evden büyük bir bina ve içinde bir sürü oda var. Okulda bu odalara sınıf deniliyor ve sınıfta senin yaşında bir çok çocuk oluyor. Kız ve erkek çocuklar senin ileride arkadaşın olacak, bir de kendi öğretmeniniz olacak, öğretmen size bir çok şey öğretecek (okuma-yazma, sayı sayma, mesela markete gittiğinde alacağımız bir setin ne kadar olduğunu öğrendiklerin sayesinde hesaplayabileceksin. Gibi bir çok örnek verebilirsiniz.)

 

·       Çocuğunuzun gelişimini anlatın.

 

 Sen doğduğunda henüz yürüyemiyor ve konuşamıyordun her şey zamanı gelince oldu, büyüdün, yürüdün, konuştun, artık başka şeyleri de öğrenme vaktin geldi. Öğrenecek o kadar çok şey var ki şimdi, ben  de senin için heyecanlı ve sevinçliyim.

 

·       Öğrenmesi Gerekenler için Artık Okula Gitmesi Gerektiğini Vurgulayın.

Çocuğun gelişimi ile okula gitmesini bağlayan cümleler kurun. Hikayeler anlatın. Masallar oluşturun.


·       Okulunu ona gösterin.

Okul başlamadan önce,  bak okulun bu renk, gördün mü kaç katı var, bahçesi de var.


·       Okulun resmini birlikte çizin.

İşte sen bu kapıdan sınıfına çıkacaksın, teneffüs olunca bahçeye çıkacaksın.


·       Okulda öğretmen ve arkadaşları ile birlikte olacağını vurgulayın. Okul saati bitince sizin onu almaya geleceğinizi söyleyin.


·       Okula dair hikayeler anlatın.


·       Okula gitme zamanını ona 1 hafta öncesinden hatırlatın.


7 gün sonra okula gideceksin, 6 gün sonra, 5 gün sonra, 4 gün sonra, 3 gün sonra, 2 gün sonra, 1 gün sonra. İşte okul günü 😊

Günleri söylerken parmaklarınızı gösterebilir ya da önden günleri anlatan kâğıdın üzerine ay ve güneş çizerek anlatabilirsiniz.

 

Ek Bilgi

Her ne olursa olsun, okul süreci başladıktan sonra çocuğunuzun yanında, okulu ve öğretmenine dair olumsuz düşünce ve duygularınızı paylaşmayın. Bu onların ilgi alanı değil, çocuğunuza kendi duygu ve düşüncelerinizi vermemeye özen gösterin. Bu durum çocuğunuzun farkında olmadan da olsa okula dair olumsuz tutum sergilemesine neden olacak  ve uyum sürecine zarar verecektir. Yaşanan sorunların çözümünü çocuklar üzerinden kurmadan, kıyaslamayın  ve diğer çocukları kötülemeyin. .

 

Ayşegül Çakır

Uzman Psikolog, Psikoterapist

 


+ Başvur